Stretnutie Viesok Bystričany

 

Po stretnutí štatutárov obcí, ktoré nesú vo svojom názve slovo Vieska, 17. decembra 2007 v Ladomerskej Vieske, sa 21. júna 2008 myšlienka združenia stala konečne reálnou. „Naša obec je hrdá na skutočnosť, že môže privítať významnú väčšinu Slovákov, ktorí budú do budúcna spolupracovať, rozvíjať a upevňovať vzájomné vzťahy,“ vítal ženský hlas všetkých zoskupených Viešťanov a Viešťanky.

 

Ako hostiteľ prvýkrát vystupovala obec Bystričany z okresu Prievidza. Vieska s počtom obyvateľov 1820 obstála v úlohe hostiteľa na výbornú, čo sa preukázalo aj na dobre zorganizovanom podujatí a hlavne, skvelej nálade návštevníkov. Nielen snaha dedinky potešiť návštevníkov čo najlepším kultúrno- spoločenským zážitkom zožala úspech. 

Bystričany mali skutočne všetko dobre zorganizované. V hlavnom areáli vítal prichádzajúcich stôl s hosteskami, u ktorých sa mohli zaregistrovať. Každý si tam našiel biely stan s názvom svojej Viesky. Priamo oproti vstupu svietilo v pozore pódium, pred ktorým sa týčilo 12 vlajok zúčastnených obcí. Z obce Vieska sa tejto udalosti zúčastnilo 24 občanov. Mikrobus bol z obce Nenince.

Pre významnú akciu si vyčlenili aj priestor, na ktorom sa odohrávali všetky športové turnaje. Vo veľkom športovom areáli, mali účastníci možnosť zájsť si na chutný obed, rozdávajúci sa v školskej jedálni. Napriek tomu, že sa hovorieva, že nie všetci oplývajú športovým duchom, ľudia zúčastnení podujatia to môžu pokojne vyvrátiť. Aspoň čo sa týka tohto sobotňajšieho dňa. Každý Viešťan- futbalista reprezentoval svoju dedinu na odohrávajúcom sa priateľskom minifutbalovom zápase. Obec Vieska reprezentovali v minifutbale hráči : Vladimír Makovník – brankár, Jaroslav Nociar, Milan Makovník, Zdenko Tóth, Ing. Martin Laco a Kristián Oláh. Ďalej športovali „vyvolení“ dedinčania v stolnotenisovom turnaji.Našu obec reprezentoval Tibor Ďorď, ktorý bol vodičon nášho autobusu spolu s Ľubomírom Sujom. Do dejiska súťaženia vstúpili, samozrejme, aj samotní starostovia obcí. Čakali na nich preteky v streľbe zo vzduchoviek na terč či hasenie skutočnými hasičskými hadicami na určený cieľ.  

Kultúrne potešenieVieska (okr. Veľký Krtíš) so starostkou Annou Makovníkovou, Ladomerská Vieska na čele s Vladimírom Baranom, Nová Vieska (okr. Nové Zámky) so starostom Róbertom Kisom, Vieska z okresu Dunajská Streda v sprievode Rozálie Angyalovej, , Vieska nad Žitavou (okr. Zlaté Moravce) s vedúcim Štefanom Mladým, Vieska nad Blhom (okr.Rimavská Sobota) so starostom Františkom Nágypálom, Radošovce (okr. Skalica) s richtárom Štefanom Huťťom, Bystričany (okr. Prievidza) na čele s Jánom Šnircom, Gregorova Vieska (okr. Lučenec) so starostkou Máriou Gáfrikovou, Družstevná pri Hornáde (okr. Košice- okolie) spolu s vedúcim obce Andrejom Sabolom, Považany (okr. Nové Mesto nad Váhom) zastupujúce starosta Ján Miklovič a napokon Kočovce (okr. Nové Mesto nad Váhom) vo vedení Jána Tupého. Všetky tieto obce, okrem dvoch Domaniža (okr. Považská Bystrica) a Somotor (okr. Trebišov), sa zúčastnili nového podujatia Viesky na Slovensku. Každý z nich sa na kultúrno- športovej akcii odprezentoval nielen svojou zdatnosťou v športe, ale aj kultúrnou nadanosťou za jednotlivú viesku. Kultúrny program 12 obcí pod názvom „Večer priateľstva“ v amfiteátri obce Bystričany bol skutočne bohatý. Hostia sa mohli pokochať rôznymi vystúpeniami, ulahodiť svojmu sluchu rôznorodými piesňami.V kultúrnom programe za obec Vieska vystúpili spoločenským tancom Veronika Kupčeková a Vladimír Nociar.

Po odovzdaní „Poverovacej listiny“ obci Radošovce a záverečnom slove starostu Ladomerskej Viesky nasledovala tanečná pieseň, ktorá rozprúdila krv v žilách takmer všetkým zabávajúcim sa. Bolo vidieť, že každý z návštevníkov si slnečný deň plný zážitkov užíval až do samého konca. Spoločenské posedenie sa napokon predĺžilo do ranných hodín, samozrejme, v menšom počte, keďže ľudia zo vzdialenejších dedín cestovali späť do rodnej obce.

 

Zdroj : https://www.ladomerska-vieska.sk